Oferta dla niepełnosprawnych w PUP dla PN
Osoba niepełnosprawna bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności
ma prawo zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy
i uzyskać status osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy oraz korzystać
z różnych form aktywizacji zawodowej oferowanej przez urząd.
- pośrednictwa pracy
- poradnictwa zawodowego i informacji zawodowej
- pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy
- organizacji szkoleń
- pozyskiwanie ofert pracy, ich aktualizację i budowanie własnej bazy informacji
- o rynku pracy w oparciu o konkretne stanowiska pracy,
- dobór odpowiedniej pracy dla osób bezrobotnych, poszukujących pracy z określonym stopniem niepełnosprawności,
- inicjowanie i organizowanie kontaktów bezrobotnych i poszukujących pracy z pracodawcami,
- informowanie zakładów pracy o możliwościach, predyspozycjach zawodowych osób niepełnosprawnych i przywilejach dla pracodawców związanych z zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej.
Oferty pracy dla osób niepełnosprawnych są dostępne w urzędzie - w dziale pośrednictwa pracy. Oferty są również zamieszczane w urzędzie i na stronie internetowej urzędu: www.nowysacz.praca.gov.pl, www.epuls.praca.gov.pl, oferty pracy w ramach sieci Eures - www.eures.europa.eu.
Pośrednictwo pracy w ramach EURES (Europejskie Służby Zatrudnienia). EURES jest siecią współpracy publicznych służb zatrudnienia i ich partnerów na rynku pracy. Usługi EURES obejmują informowanie, doradztwo i wspomaganie poszukujących pracy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którzy chcą pracować w innym kraju członkowskim oraz pracodawców, którzy chcą rekrutować pracowników z innych krajów członkowskich. Z usług EURES można skorzystać poprzez pośrednika pracy zatrudnionego w urzędzie pracy oraz poprzez Europejski Portal Mobilności Zawodowej www.eures.europa.eu.
2. Szkolenia są formą edukacji pozaszkolnej i mają na celu uzyskanie lub uzupełnienie umiejętności i kwalifikacji zawodowych oraz ogólnych, w tym umiejętności poszukiwania zatrudnienia.
Osoba niepełnosprawna, która jest zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna lub poszukująca pracy i niepozostająca w zatrudnieniu, ma prawo ubiegać się o uczestnictwo w szkoleniu organizowanym przez urząd pracy, jeżeli spełnia przynajmniej jeden z poniższych warunków:
- nie posiada kwalifikacji zawodowych,
- konieczność zmiany kwalifikacji związana jest z brakiem propozycji odpowiedniego zatrudnienia,
- utraciła zdolność do wykonywania pracy w dotychczasowym zawodzie.
- szkolenia indywidualnego na wniosek osoby bezrobotnej. Niezbędnym warunkiem skierowania osoby niepełnosprawnej jest uzasadnienie celowości tego szkolenia podczas rozmowy z doradcą zawodowym,
- szkolenia grupowego organizowanego na podstawie analizy potrzeb szkoleniowych występujących na lokalnym rynku pracy.
- przekazanie określonych informacji, które ułatwiłyby jej samodzielne podjęcie optymalnej decyzji zawodowej. Dla osób niepełnosprawnych szczególnie ważne elementy informacji zawodowej dotyczą:
- możliwości szkolenia i kształcenia zawodowego poszczególnych osób z uwzględnieniem rodzaju i stopnia dysfunkcji,
- różnych zawodów i specjalności, stawianych przez nie wymagań fizycznych i psychicznych oraz wskazań i przeciwwskazań co do ich wykonania,
- możliwości uzyskania zatrudnienia w danym zawodzie i sytuacji na lokalnym rynku pracy,
- przepisów regulujących zagadnienie rehabilitacji zawodowej i zatrudnienie osób niepełnosprawnych.
- udzielanie porady zawodowej przez doradcę zawodowego polegającej na przekazaniu profesjonalnej opinii i sugestii dotyczącej optymalnej decyzji zawodowej na podstawie:
- przeprowadzonych badań osoby niepełnosprawnej i oceny przydatności do pracy (poznania jej możliwości i ograniczeń zawodowych),
- analizy i rozeznania szans zawodowych na rynku pracy w oparciu o indywidualną sytuację zawodową,
- wiedzy i doświadczenia zawodowego, pozostawiając jednak podjęcie decyzji zawodowej samej osobie zainteresowanej.
4. Pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy jest skierowana głównie do osób, które nie posiadają żadnego doświadczenia zawodowego, osób, które nie pracowały przez pewien czas i ponownie chcą podjąć pracę oraz do osób zniechęconych długotrwałym i bezskutecznym poszukiwaniem pracy.
Pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy jest realizowana poprzez działalność KLUBU PRACY. Podczas zajęć w Klubie Pracy uczestnicy uzyskują wiedzę i zdobywają umiejętności niezbędne do efektywnego poszukiwania pracy, np.
- zapoznanie z oczekiwaniami i wymaganiami pracodawców,
- rozpoznanie swoich mocnych i słabych stron, możliwości i ograniczeń,
- sporządzenie własnych dokumentów zawodowych i przygotowanie do rozmowy z pracodawcą,
- zapoznanie z różnymi formami zatrudnienia oraz prowadzenia własnej działalności gospodarczej
Bezrobotny – osoba niepełnosprawna, która podjęła zatrudnienie, przygotowanie zawodowe dorosłych lub staż na podstawie skierowania PUP dla Powiatu Nowosądeckiego, może ubiegać się przez okres do 12 miesięcy o zwrot:
- kosztów przejazdu z miejsca stałego zamieszkania i powrotu do miejsca zatrudnienia, odbywania u pracodawcy stażu, przygotowania zawodowego dorosłych
- kosztów zakwaterowania
Bezrobotnemu – osobie niepełnosprawnej posiadającej prawo do zasiłku przysługuje dodatek aktywizacyjny, jeżeli:
- w wyniku skierowania przez Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego podjął zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie i otrzymuje wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę;
- z własnej inicjatywy podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową.
Bezrobotnemu – osobie niepełnosprawnej samotnie wychowującej co najmniej jedno dziecko do 7 roku życia, starosta może (po udokumentowaniu poniesionych kosztów) refundować koszty opieki nad tym dzieckiem lub dziećmi w wysokości uzgodnionej, nie wyższej niż połowa zasiłku, jeżeli bezrobotny - osoba niepełnosprawna podejmie zatrudnienie lub inną pracę zarobkową lub zostanie skierowany na staż, przygotowanie zawodowe dorosłych lub szkolenie oraz pod warunkiem osiągania z tego tytułu miesięcznie przychodów nieprzekraczających minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Bezrobotnemu – osobie niepełnosprawnej bez kwalifikacji zawodowych, który w okresie 12 miesięcy od dnia zarejestrowania w Powiatowym Urzędzie Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego podjął dalszą naukę w szkole ponadgimnazjalnej dla dorosłych, będącej szkołą publiczną lub niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej, albo w szkole wyższej, gdzie studiuje w formie studiów niestacjonarnych, starosta na wniosek tego bezrobotnego przyznaje stypendium (pod warunkiem spełnienia kryterium dochodowego w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej) w wysokości 100% zasiłku przez okres 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia nauki. Wypłata stypendium może zostać przedłużona do ukończenia nauki zgodnie z programem nauczania.
Osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna lub poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu ma prawo korzystać na zasadach określonych dla osób bezrobotnych niepełnosprawnych z następujących instrumentów rynku pracy:
- stażu,
- jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej,
- prac interwencyjnych,
- przygotowania zawodowego dorosłych,
- refundacji kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy,
- zwrotu kosztów przejazdu lub zakwaterowania,
- robót publicznych.
Informacji udzielają:
Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego w Nowym Sączu,
ul. Nawojowska 118