Deklaracja dostępności
Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Powiatowego Urzędu Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego.
Data publikacji strony internetowej: 2014-07-30. Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2023-12-08.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
- filmy zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej,
- filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych,
- formularz kontaktowy nie posiada dowiązanych etykiet tekstowych.
- mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności.
Ułatwienia na stronie Powiatowego Urzędu Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego.
Strony posiada następujące ułatwienia:
- podwyższony kontrast (czarne tło, żółte litery)
- możliwość powiększenia wielkości liter na stronie
- możliwość zwiększenia interlinii oraz odstępów pomiędzy literami
- mapa strony
- focus wokół elementów nawigacyjnych
Skróty klawiaturowe
Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.
Oświadczenie sporządzono dnia: 2019-12-12. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Oświadczenie zostało ostatnio poddane przeglądowi: 2024-03-25
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Osoba do kontaktu w sprawie dostępności: Renata Prościak - Koordynator dostępności;
e-mail: rprosciak@pup.powiat-ns.pl
Telefon: 18-414-94-74
Daniel Pękala, Paweł Budzyn - Administratorzy strony internetowej;
e-mail: admin@pup.powiat-ns.pl
Telefon: 18-414-94-75
Procedura wnioskowo-skargowa
I. W zakresie dostępności architektonicznej lub informacyjno - komunikacyjnej.
1. Procedura wnioskowa dotycząca zapewnienia dostępności architektonicznej lub informacyjno – komunikacyjnej.
Zgodnie z zapisami w art. 29 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, zwanej dalej ustawą, każdy ma prawo poinformować Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego o braku dostępności w zakresie architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej.
Osoba ze szczególnymi potrzebami lub jej przedstawiciel ustawowy, po wykazaniu interesu faktycznego, ma prawo wystąpić z wnioskiem o zapewnienie dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej.
Wniosek o zapewnienie dostępności powinien zawierać:
- dane kontaktowe wnioskodawcy;
- wskazanie bariery utrudniającej lub uniemożliwiającej dostępność w zakresie architektonicznym lub informacyjno-komunikacyjnym;
- wskazanie sposobu kontaktu z wnioskodawcą;
- wskazanie preferowanego sposobu zapewnienia dostępności, jeżeli dotyczy.
Podmiot publiczny, z którego działalnością jest związane żądanie zapewnienia dostępności zawarte we wniosku odpowiada na wniosek bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.
W postępowaniu w przedmiocie wniosku o zapewnienie dostępności nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego, z wyjątkiem przepisów dotyczących wyłączenia pracowników organu, doręczeń, sposobu obliczania terminów, uzupełniania braków formalnych i przekazywania wniosku zgodnie z właściwością.
2. Postępowanie skargowe dotyczące zapewnienia dostępności architektonicznej lub informacyjno – komunikacyjnej.
Zgodnie z zapisami w art. 32 ust. 1 ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, w przypadku, braku zapewnienia wnioskowanej dostępności w sposób i w terminach określonych w art. 31 ust. 1 pkt 1 i 2 lub z powodów określonych w zawiadomieniu, o którym mowa w art. 31 ust.1 ust. 3, wnioskodawcy służy prawo złożenia skargi na brak dostępności. Skargę wnosi się do Prezesa Zarządu PFRON, w terminie 30 dni liczonych od dnia upływu terminów, o których mowa w art. 31 ust.1-3 ustawy.
W zakresie nieuregulowanym wyżej wymienioną ustawa do postępowania w sprawie skarg stosuje się przepisy działów I i II ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.
II. W zakresie dostępności cyfrowej.
1. Procedura wnioskowa dotycząca zapewnienia dostępności cyfrowej.
Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej wskazanej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, np. poprzez kontakt telefoniczny, korespondencyjny, za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą tłumacza języka migowego na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji, itp.
Żądanie powinno zawierać:
- dane kontaktowe osoby występującej z żądanie;
- wskazanie strony internetowej lub jej elementu, które mają być dostępne cyfrowo;
- wskazanie alternatywnego sposobu dostępu, jeżeli dotyczy.
Zadanie powinno zostać zrealizowane niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie będzie możliwe niezwłocznie poinformujemy o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie będzie możliwe, zaproponujemy alternatywny sposób dostępu do informacji.
2. Postępowanie skargowe dotycząca zapewnienia dostępności cyfrowej.
W przypadku, odmowy zapewnienia dostępności cyfrowej lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej lub jej elementu, a także powiadomić Rzecznika Praw Obywatelskich: www.rpo.gov.pl
Do skarg rozpatrywanych w postępowaniach w sprawie zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej lub aplikacji mobilnej stosuje się przepisy działu VIII ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego.
Dostępność architektoniczna
Opis dostępności wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli.
Budynek, w którym znajduje się siedziba Powiatowego Urzędu Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego przystosowany jest do obsługi osób niepełnosprawnych ruchowo.
Na poziomie parkingu, z prawej strony głównego wejścia do Urzędu, znajduje się wejście dla osób niepełnosprawnych ruchowo, prowadzące do podjazdu oraz platformy przyschodowej, umożliwiającej wjazd na parter Urzędu.
Przed budynkiem Urzędu, w pobliżu wejścia dla osób niepełnosprawnych ruchowo wyznaczono dwa miejsca postojowe dla samochodów osób niepełnosprawnych.
W budynku nie ma windy.
Dla osób na wózkach dostępne są tylko pomieszczenia na parterze. Na schodach zamontowane są poręcze.
Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze Urzędu.
Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabo widzących.
Na parterze Urzędu znajdują się:
- stanowisko informacji dla Klientów Urzędu,
- dziennik podawczy,
- komórki organizacyjne obsługujące klientów.
Rozkład Pomieszczeń PUPPN
W zakresie dostępności informacyjno – komunikacyjnej:
Kontakt z PUP PN możliwy jest poprzez:
- napisanie pisma/złożenie wniosku na adres: Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego, ul. Nawojowska 118, 33-300 Nowy Sącz;
- wysłanie maila na adres e-mail: ko@pup.powiat-ns.pl lub za pośrednictwem platformy ePUAP:/PUPPN/SkrytkaESP;
- wysłanie faksu na nr 18 440 08 08 wew. 300;
- skontaktowanie się telefonicznie lub przy pomocy osoby trzeciej na numer telefonu: 18 440 08 08;
- skontaktowanie się osobiście zgłaszając się w siedzibie urzędu w godzinach urzędowania;
- w Urzędzie możliwa jest komunikacja za pomocą pętli indukcyjnej.
Po zawiadomieniu przez osobę wnioskującą o konieczności obsługi klienta z niepełnosprawnością ruchową pracownik schodzi do klienta.
W kontakcie z naszym urzędem osoby posługujące się językiem migowym chcące umówić się na spotkanie z pracownikiem Urzędu, proszone są o przesłanie swojego zgłoszenia na adres poczty elektronicznej: ko@pup.powiat-ns.pl lub na numer faksu: 18 440 08 08 wew. 300. Zgłoszenie powinno zawierać informacje o preferowanej metodzie komunikacji (PJM, SJM, SKOGN) oraz krótki opis sprawy, której spotkanie będzie dotyczyło.
Powyższe zgłoszenie należy przesłać na minimum 3 dni robocze przed planowaną wizytą w Urzędzie (z wyłączeniem sytuacji nagłych).
Skorzystanie z usługi tłumacza PJM, SJM, SKOGN jest bezpłatne dla osoby będącej osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2024 poz. 44).
Informacje o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.
Zgłoszenie usługi tłumacza.docx
Zgłoszenie usługi tłumacza.pdf